top of page

Emotivna i dostojanstvena Spomen večer u čast na poginule u savezničkom bombardiranju

 

U povodu obilježavanja 70. obljetnice savezničkog bombardiranja Kaštel Sućurca, u srijedu, 4. prosinca, u Župnoj crkvi Sv. Jurja m. u Kaštel Sućurcu održana je Spomen večer i predstavljanje monodrame “Sućuraška Golgota”.

Glazbeno- poetsko- prozna spomen večer u spomen na sve poginule u najvećoj tragediji Kaštel Sućurca bila je iznimna upravo po tome što je okupila sve generacije Sućurana – od najmlađih do najstarijih.

Pojedinačno čitanje 97 imena poginulih Sućurana, koji su zajedno sa župnikom don Antom Rubignionijem u nedjelju, 5. prosinca 1943. g., u 15.05 sati, za vrijeme posijepodnevne pobožnosti, našli smrt pod kamenom, u srušenoj župnoj crkvi i okolnim kućama, popraćeno je ulaskom djece koja su u rukama nosila 97 svijeća. Kako bi simbolici žrtve nastradalih za vjeru i Domovinu bio pridodan dodatan značaj, svijeće su posložene pred krstionicom, kao temeljem vjere, u bojama hrvatskog barjaka.

Pred oltarom su se ove večeri nalazili i predmeti koji su spašeni iz porušene župne crkve: obnovljeni križ, kip Gospe i kamen u kojemu stoji uskrsna svijeća. U prepunoj crkvi Sv. Jurja m. odvijao se program koji se može opisati kao spokojan, dostojanstven i prožet emocijama, koje su se mogle vidjeti na licima svih nazočnih.

U izvedbi djevojčica Petre Duka i Matee Bulić predstavljene su dvije pjesme Kažimira Alfirevića, dok je monolog istog autora – današnje dječje viđenje najveće sućuračke tragedije – izveo dječak Anton Arbunić. Dvije pjesme sućuračkog pjesnika Miroslava Luketina Sarajčeva, na temu sućuračkog stradanja, predstavila je mlada župljanka Jelena Bratinčević, dok je pjesmu “Kad čovjek voli Boga” izveo Denis Šikleski.

Zbog veoma emotivne izvedbe monodrame “Sućuračka Golgota” autorice Renate Dobrić, čiji je dio premijerno kazivala prof. Zlata Dubravčić, okupljeni nisu mogli zadržati suze, pa su se tako na licima većine ocrtavali snažni osjećaji, koji su dokazivali kako su se u jednom trenutku vratili 70 godina unatrag, u trenutke tuge, plača i jauka.

Prigodno odabranim pjesmama dodatnu notu osjećajnosti ovoj dostojanstvenoj večeri dali su i djevojačka klapa Župe Sv. Jurja m. “Kćeri Marijine” i Župni bend mladih, dok je za kraj, premijernom izvedbom pjesme “Oda Sućurcu”, okupljenima suze na oči “potjerao” župljanin Denis Šikleski, koji je za navedenu pjesmu napisao tekst i glazbu, te izradio video uradak.
Po završetku večeri, sućurački župnik dr. don Emanuel zahvalio je svima koji su sudjelovali u organizaciji spomen večeri i ostalih događanja u povodu 70. obljetnice savezničkog bombardiranja Kaštel Sućurca, te je napomenuo kako se upravo tiskana monodrama “Sućuraška Golgota” može uzeti na izlazu iz crkve.

Dr. don Emanuel Petrov je ujedno sve nazočne pozvao da se u četvrtak, 5. prosinca, na sam dan 70. obljetnice, s početkom u 17 sati, okupe u Župnoj crkvi Sv. Jurja m. u Kaštel Sućurcu, gdje će biti slavljena Sveta Misa zadušnica, koju će predvoditi mons. dr. Marin Barišić, splitsko-makarski nadbiskup i metropolit. Nakon pobožnosti u župnoj crkvi, vjernici će, kao i svake godine, u procesiji s upaljenim svijećama krenuti do zvonika stare župne crkve, gdje će moliti odrješenje. D.R.

 

PREUZETO SA:

http://kastelanska-panorama.com/vijesti/kastela/emotivna-i-dostojanstvena-spomen-vecer-u-cast-na-poginule-u-saveznickom-bombardiranju/

 

 

 

bottom of page